Najważniejszy jest klimat, czyli polsko-fiński tydzień w Liceum Ogólnokształcącym w Małogoszczu

W grudniu w murach naszego liceum gościliśmy nauczycieli i uczniów ze szkoły partnerskiej ForssanYhteislyseo z Forssy w Finlandii. Tematem przewodnim wymiany młodzieży była ekologia i promowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy projektu poznali ofertę edukacyjną naszej szkoły, tradycję, historię Małogoszcza oraz województwa świętokrzyskiego. Grupa spotkała się Panem Mariuszem Piotrowskim-Burmistrzem Miasta i Gminy Małogoszcz, na terenie szkoły uczniowie uczestniczyli w pokazach z fizyki, chemii oraz w warsztatach ekologicznych przygotowanych przez małogoskich licealistów. Główne cele projektu realizowane były też podczas spotkania z przedstawicielem Cementowni Małogoszcz Panem Grzegorzem Dziubem, który przedstawił ekologiczną politykę firmy. Dzięki uprzejmości pracowników naukowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, licealiści uczestniczyli również w warsztatach prowadzonych przez Pana Doktora Mirosława Szweda. Badaniu poddane zostały próbki sosen z polskiego i fińskiego lasu.

          Zadbaliśmy o to, żeby nasi fińscy partnerzy poczuli magię Świąt Bożego Narodzenia, zapraszając ich do Tokarni na ekologiczne warsztaty ozdób choinkowych. W ramach integracji zespołów odbył się też wieczór z „lodołamaczami”, turniej piłki siatkowej oraz pożegnalne party.           Czas wymiany przyczynił się do wzrostu świadomości ekologicznej, kompetencji językowych uczniów małogoskiego liceum oraz pozwolił nawiązać przyjacielskie relacje z uczniami szkoły partnerskiej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content