Wycieczka do Jędrzejowa

Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.

25 października 2022 roku klasa 1️⃣c wraz z nauczycielami p.Agnieszką Wojarską i p.Arturem Kowalskim z wizytą w Jędrzejowie- zwiedzamy Muzeum Zegarów Słonecznych i klasztor Cystersów.

Na początek odwiedziliśmy klasztor. Archiopactwo jędrzejowskie jest miejscem modlitwy oraz pracy cystersów, a jednocześnie stanowi pomnik chrześcijańskiej kultury europejskiej oraz unikatowy zabytek. Bł. Wincenty Kadłubek przebywał w klasztorze w latach 1218- 1223 (w 1218 r. jako pierwszy Polak wstąpił do cystersów w Jędrzejowie, tutaj też zmarł, beatyfikowany w 1764 r.). Klasztor jest powszechnie znany jako miejsce pochówku bł. Wincentego Kadłubka, biskupa krakowskiego, autora “Kroniki Polaków”. Kościół klasztorny pod wezwaniem NMP i św. Wojciecha. Wewnątrz m.in. sanktuarium bł. Wincentego oraz wspaniały prospekt organowy. Organy z XVIII w. o niepowtarzalnym brzmieniu, z zachowanymi unikalnymi rozwiązaniami technicznymi. Wieża romańska przedcysterskiego kościoła jest z około 111O r.

Opactwo jędrzejowskie zostało włączone przez Radę Kultury Europy do Europejskiego Szlaku Cystersów. 

Następnie udaliśmy się do Muzeum Zegarów Słonecznych, w którym powiedzenie “zatrzymać czas” nabiera szczególnego znaczenia! Trzecie pod względem prezentowanej ilości czasomierzy muzeum na świecie, po Chicago i Oxfordzie, znajduje się w Jędrzejowie!

Poza tym w muzeum znajdują się: biblioteka starodruków, obszerne zbiory ekslibrisu i grafiki, dawnej gastronomii, farmacji i fotografii, a także eksponaty związane z Legionami Polskimi.

Obejrzeliśmy również wystawę czasową „Donersztik in Jendrzew. Żydzi z Jędrzejowa”.Wystawa jest podróżą do dawnego sztetla jędrzejowskiego. W trzech salach Małej Galerii Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie poszczególne elementy układają się w opowieść o historii, codzienności, życiu dawnych jędrzejowskich mieszkańców, którzy niegdyś stanowili 40% społeczności miejskiej.

To kolejny wyjazd z cyklu „cudze chwalicie, swego nie znacie”, świetna lekcja historii w plenerze.

Agnieszka Wojarska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content