#ŚwiatowyDzieńZdrowiaPsychicznego – 10 października 2022

Nadmiar obowiązków, niepokojące wiadomości w środkach masowego przekazu, problemy rodzinne, w szkolne, w pracy – to wszystko wpływa na obniżenie nastroju i powoduje stres, który jest naszym odwiecznym i wyjątkowo groźnym wrogiem wpływającym na naszą równowagę psychofizyczną.

Każdy z nas od czasu do czasu boryka się z obniżonym nastrojem i spadkiem formy psychofizycznej. Zawsze warto reagować, gdy dopada nas gorsze samopoczucie i starać się mu przeciwstawić. Jeżeli jednak stres, zły nastrój i przygnębienie trwają zbyt długo, stają się dla naszego organizmu niebezpieczne.

Według statystyk aktualnie ok. 40% Polaków zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami natury emocjonalnej, a liczba ta stale rośnie. Skalę problemu pogłębiła pandemia, a także wydarzenia ostatnich miesięcy w związku z wojną w Ukrainie. Do tego pęd życia, chroniczny stres, wyzwania zawodowe i problemy rodzinne. Jeszcze parę lat temu wśród osób z zaburzeniami psychicznymi przeważały osoby między 50. a 60. rokiem życia. Dziś pomocy potrzebują osoby w różnym wieku 30-latkowie, 20-latkowie, a nawet nastolatkowie i młodsze dzieci. Pomoc psychologa, psychiatry bądź terapeuty jest nieodzowna w powrocie do zdrowia i nie można obawiać się tej pomocy.

W przypadku dzieci i młodzieży – jeśli rodzic zauważa pierwsze objawy, warto od razu zwrócić się o specjalisty. Szybka reakcja i porada psychologa pomogą dziecku i mogą ochronić przed problemami w przyszłości.

pedagog szkolny – Beata Standerska

Scroll to Top
Skip to content