Uroczyste obchody 157. rocznicy Bitwy pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 roku.

Powstanie Styczniowe stało się kamieniem węgielnym dla odrodzenia Rzeczypospolitej. Weterani powstania doczekali odzyskania Niepodległości. Do historii przeszła jedna z największych bitew powstańczych pod Małogoszczem 24 lutego 1863 r., gdzie do boju o Polskę poszli ochotnicy z naszego miasta i pobliskich wsi. Społeczność uczniowska naszego Liceum noszącego zaszczytne imię Bohaterów Powstania Styczniowego podjęła i uczestniczyła w szeregu działań, aby uczcić swojego Patrona.

Z okazji rocznicy 18 lutego 2020 roku Biblioteka Gminna w Małogoszczu zorganizowała kameralne okolicznościowe spotkanie z p. Anną Błachucką  – motyw wiodący spotkania „Tabory powstańcze”.

22 lutego 2020 roku w Domu Kultury wysłuchaliśmy wykładu „Józef Smiechowski- nieznany bohater Bitwy Małogoskiej”, który wygłosił p. Mariusz Bazylewicz. Następnie okolicznościowy koncert zaprezentowała Orkiestra Dęta , a oprawę historyczną –Małogoski Oddział Powstańczy 1863 roku .

23 lutego 2020 roku odbyły się uroczystości miejskie połączone z Mszą św. za Ojczyznę i poległych powstańców, w których uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły. W trakcie uroczystości Samorząd Uczniowski złożył kwiaty na mogiłach powstańczych na Babinku. Obchody miejskie zakończyły się w Ostoi Dworskiej w Leśnicy rekonstrukcją ataku na tabor powstańczy z udziałem grup rekonstrukcyjnych licznie przybyłych na uroczystości.

24 lutego 2020 roku w Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Patrona naszego Liceum. Były wiersze mówiące o Ojczyźnie, przemijaniu, prawdzie i sprawiedliwości Akademia bezpośrednio nawiązywała do pamięci o bohaterskim zachowaniu Powstańców Styczniowych, którzy nie bali się podjąć próby przeciwstawienia zaborcy, składając najwyższą ofiarę – własnego życia na ołtarzu Ojczyzny. Liczne patriotyczne pieśni poruszyły serca zgromadzonych na sali osób i z całą pewnością pozostaną w pamięci na długi czas. W ten sposób złożyliśmy hołd znanym i bezimiennym bohaterom walk z 1863 roku, bo przecież “Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności”.

Scroll to Top
Skip to content