23 LUTEGO OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ.

Celem Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych, lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć oraz zachęcenie osób z problemem depresji do szukania pomocy.

DEPRESJA – to choroba cywilizacyjna, złożona i trudna do konkretnego zdiagnozowania. To grupa różnych zaburzeń zarówno psychicznych jak i fizycznych, a obniżony nastrój, smutek, przygnębienie, niska samoocena, niezdolność do przeżywania przyjemności to tylko niektóre z nich.

DEPRESJA – nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, dzieci i młodzież.

DEPRESJA – to wciąż choroba wstydliwa, co powoduje blokadę, nieuzasadniony wstyd przed zwróceniem się o pomoc do lekarza psychiatry, czy podjęciem leczenia. To często również brak zrozumienia, akceptacji wśród bliskich. Jak często słyszymy tzw. dobre rady w stylu: weź się w garść, zrób coś ze sobą – weź kąpiel, pobiegaj, idź na spacer, ogarnij się, nie leń się, pozbieraj się i inne.

Na depresję nie pomogą dobre rady.

Nie udzielaj dobrych rad – powoduje to zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego).

Zamiast udzielać dobrych rad wspieraj emocjonalnie, rozmawiaj, interesuj się, zapytaj co się dzieje?

Jak możesz pomóc? – Gdy zauważysz coś niepokojącego namów na wizytę u lekarza.

Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. W Polsce 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.

Jaka jest profilaktyka depresji?

To higiena zdrowia psychicznego – odpowiednia ilość snu ok. 8 godzin, czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, dbanie o dobre relacje z rodziną, przyjaciółmi, pozytywne myślenie, nie załamywanie się, bo z każdej sytuacji jest wyjście, pozytywne spojrzenie na świat (optymizm).

Więcej informacji na temat depresji :

https://depresja.org/o-depresji/

https://forumprzeciwdepresji.pl/

https://forumprzeciwdepresji.pl/3095/nastoletnia-depresja-zycie-w-trybie-online-offline-nie-pozwol-dziecku-wylogowac-sie-z-zycia-2

https://www.gov.pl/web/psse-siedlce/23-lutego-2022—ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja

https://hh24.pl/objawy-depresji-dzieci/?fbclid=IwAR0xcGwRJ3Im7j_Xvv5J7PCep99_PHBGNo7WMiPkjaexDIH7InJUp9PcnLc

pedagog szkolny – Beata Standerska

psycholog szkolny – Gabriela Chrobak

Przewiń do góry
Skip to content