Z okazji kolejnej rocznicy pobytu Tadeusza Kościuszki w Małogoszczu 8 czerwca 2021r. młodzież liceum wzięła udział w obchodach miejskich tego wydarzenia. Po przegranej w bitwie pod Szczekocinami Naczelnik insurekcji 1794 roku przybył z wojskami powstańczymi do naszego miasteczka, gdzie na cmentarzu na Babinku zostali pochowani dwaj generałowie Jan Grochowski i Józef Wodzicki polegli na polach szczekocińskich.
Obecność bohatera narodowego małogoszczanie uczcili ufundowaniem popiersia w 1917 roku, o czym przypomniała w swym wystąpieniu na Rynku – Placu Tadeusza Kościuszki Magdalena Wiklina, nauczyciel szkoły podstawowej przedstawiając pełną historię pomnika.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na wzgórze Babinek, gdzie władze gminy reprezentowane przez Sekretarz Miasta i Gminy Małogoszcz Elżbietę Rachuba, uczniowie i członkowie grupy przysposobienia obronnego Orlęta Commando Poland złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą poległych generałów na kościółku św. Stanisława na cmentarzu. Okoliczności wmurowania tablicy pamiątkowej przypomniała Walentyna Szymkiewicz, nauczyciel historii w liceum i członek komitetu organizacyjnego zachowania pamięci o poległych bohaterach i ufundowania tablicy.
Na zakończenie uroczystości odbyła się interesująca konferencja naukowa z udziałem Prezesa Komitetu Kopca Kościuszki dr hab. Mieczysława Rokosz, który w swym wykładzie przedstawił historię Kopca w Krakowie i Stanisława Gieżyńskiego, właściciela dworu w Ludyni, gdzie także zatrzymał się Kościuszko podczas swego pochodu w kierunku Warszawy.
J.Kossak, Tadeusz Kościuszko
Dzień Tadeusza Kościuszki w Małogoszczu
Opracowanie : Walentyna Szymkiewicz