24 lutego 1863 roku pod Małogoszczem miała miejsce jedna z największych bitew powstania styczniowego.
Połączone siły generała Mariana Langiewicza i pułkownika Antoniego Jeziorańskiego, liczące ok. 3000 piechoty i jazdy wspartych baterią lekkich armatek, obsadziły miasteczko, przyjmując tam atak kolumny wojsk rosyjskich pułkownika Dobrowolskiego. Gdy po 4 godzinach zaciętej obrony płonącego miasteczka Rosjanie zostali wsparci oddziałami generała Ksawerego Czengierego, Langiewicz nakazał odwrót. W bitwie Polacy ponieśli ciężkie straty (blisko 300 zabitych i 500 rannych).
Z bitwą pod Małogoszczą związane jest powstanie „Marszu Langiewicza”. Bitwa ta szybko doczekała się różnych przedstawień, na przykład w formie kart pocztowych, kilka rysunków poświęcił jej również Artur Grottger, który przedstawił m.in. Śmierć Borejszy; nawiązał do niej również w Wiernej Rzece Stefan Żeromski.
Dzisiaj licealiści z klas 2 b i 3 a brały udział w muzealnej lekcji online, przeprowadzonej przez Muzeum Historii Polski – „Kult powstania styczniowego”. Nie obyło się bez ciekawostek i anegdot, które bardzo nas zaintrygowały i wzbogaciły opowieść.